مسافر

وبلاگ محمد جواد انصاری

مسافر

وبلاگ محمد جواد انصاری

اختتامیه انجمن ادبی حوزه علمیه تویسرکان

جمعه, ۲۰ آذر ۱۳۹۴، ۱۱:۵۱ ب.ظ
اختتامیه انجمن شعر و ادب فارسی

حوزه علمیه تویسرکان سال تحصیلی1392- 1393

بسمه تعالی

« اگر علم یک سلاح است و نویسندگی نوعی جهاد فرهنگی ، پس باید مجهز شد ، شیوه استفاده از این سلاح را آموخت ، سلاح را به روز و کارآمد ساخت ، دشمن را شناخت و به جا وارد میدان شد . » جواد محدثی

یکی از مهمترین ابزار های تبلیغی ِدین ، نوشته وکتاب است زیرا هم وسیله ارتباطِ بین انسان های یک اجتماع و آموزش فرهنگ و اندیشه به آنها می باشد و هم ابزاری برای تبادل فرهنگ و اندیشه بین انسان های جوامع مختلف و هم رابط بین نسل های گذشته و امروز و فردای تاریخ بشری است . یکی از امتیازات ِ برجسته مذهب تشیع نیز ، فراوانی ِ نوشتار ها و کتاب های غنی و پرمحتوایی است که عالمان ِتشیع در علوم مختلف نظیر تفسیر ، حدیث ( جوامع حدیثی ، موضوعی ، رجالی و . . . ) ، فقه و اصول ، کلام ، فلسفه ، تاریخ ، ریاضیات ، طب ، عرفان ، اخلاق و . . . نگاشته اند که هم مورد استفاده هم عصران خویش بوده و هم ارمغانی راهگشا برای نسل های آینده .

امروزه نیز می بینیم یکی از نیاز های اساسی و بنیادین حوزه های علمیه تربیت نویسندگان مذهبی ِ متعهد می باشد که با توجه به شرایط زمان و کمی ِ نوشته های متناسب با ادبیات و زبان معاصر ، این نیاز در قرن معاصر بیشتر احساس می شود .

در همین راستا ( و برای رسیدن به اهداف مذکور ) در سال تحصیلی 1392-93 به پیشنهاد مدیریت محترم حاج آقای خدابنده لو و همکاری طلابِ جوانِ علاقمند به  شعر و ادبیات  ( محمد رضا رحمتی ، محمد جواد انصاری ) – انجمنی در حوزه علمیه تویسرکان به نام انجمن شعر و ادب فارسی تأسیس شد .

هر چند با کاستی ها و کمبود هایی نظیر دیر برگزار شدن جلسات ( شروعِ جلسات از ترم دوم ) و تعدادِ کم ِ جلسات ( هر هفته 1 جلسه به مدت 1و ساعت و نیم  ) و بی تجربگی ِ2 طلبه مسؤول برگزار کننده و ... ، همراه بود ، اما نتایجی بسیار مهم و ارزشمند برای طلاب ِعلاقمند به شعر و ادبیات فارسی به ارمغان آورد که نمی توان از آنها چشم پوشید ، که در زیر به چند نمونه اشاره می شود : و در نهایت با پیشنهاد هایی ـ برای سال های بعد ـ گزارش را به اتمام می رسانیم .      

انجمن شعر و ادب حوزه اولین جلسه علمی ادبی بود که توسط طلاب در حوزه علمیه تویسرکان تشکیل شده است .

انجمن در هفته یک بار تشکیل می شد ( با مدت زمان یک ساعت ونیم ) که هیچ گونه تداخل و مزاحمتی با  کلاس های درسی نداشت ، و نیز وقتگیر نبود . ( وقتِ کم و کوتاه ، همراه با بازدهی)

اولین برنامه جلسه و به مدت نیم ساعت ، توضیح و بررسی کتاب بهتر بنویسیم بود . کتاب مذکور به عنوان یکی از کتب برتر سال حوزه ( در سال گذشته ) انتخاب شده بود که یکی از کامل ترین و جامع ترینِ کتاب ها در زمینه آموزش نویسندگی می باشد . ( یک کتاب خوب و قوی خواندن بهتر است از خواندن چند کتاب ِ ضعیف ) ( با توجه به کمی ِ وقت و زیادیِ کار های طلاب )

توضیح و بررسی کتاب فوق بر عهده حاج آقای خدابنده لو گذاشته شده بود که ایشان به دلیل آشنایی کاملی که با این گونه جلسات دارند و نیز تجربه چند سال نویسندگی و احاطه کاملی که بر شعر و ادبیات فارسی دارند به خوبی توانستند تدریس کتاب را به انجام برسانند و تجربه های گرانسنگ و ارزشمندی را در اختیار اعضای انجمن قرار دادند . ( استادِ خوب و باتجربه ، در رسیدن ِ شاگرد به هدف و مقصد نقش بسیار مهمی ایفا می کند. )  

متأسفانه به دلیل کمبود وقت نتوانستیم بررسی کتاب را به پایان برسانیم . و از کتاب فوق تنها به فصل ِمربوط به خصوصیاتِ یک نویسنده خوب اکتفا کردیم . و مسائلی مانند تفاوتهای نویسنده و مؤلف ، تأثیراتی که نویسنده می تواند بر مخاطب خویش داشته باشد و چگونگی تأثیر گذاری ، توجه داشتن به قالب و صورت نوشته در عین توجه به محتوا و معنا ، مؤثر بودنِ خواندن اشعار و نثر های شعرا و نویسندگان در خلق آثار خوب و قوی خصوصا خواندن اشعار و نوشته های شعرا و نویسندگان معاصر ، توجه داشتن نویسنده   به زیبایی و آراستگی نوشته ( حتی هنگامی که می خواهیم مطلبی علمی و یا تاریخی را بیان کنیم )  و . . .

دومین برنامه انجمن ، بررسی شعر فارسی بود و خواندن شعر و نقد و بررسی آنها که هم طلاب را با انواع شعر و شعرای موفق آشنا می ساخت و هم راهِ نقادیِ شعر را به وی می آموخت . که از مطالب مهمی که در این بخش ِ از جلسه بیان شد می توان به آموزش وزن شعری و خواندن وبررسی اشعاری از حافظ اشاره کرد.

برنامه دیگر انجمن آشنا ساختن طلاب با موفق ترین و قوی ترین نویسنده ها وشعرای مذهبی و آثار آنها بود که برخی عبارتند از : محمد رضا حکیمی و جواد محدثی به عنوان نویسنده و قیصر امین پور به عنوان شاعر و کتاب های اخلاق و نگارش ، با اهل قلم ، نوشتن در جزایر پراکنده ، آیین قلم به عنوان کتاب های آموزش نویسندگی و شیوه های نوشتن .    

بخش پایانی جلسه نیز به بررسی و نقد اشعار و نوشته های اعضا اختصاص داشت .

 

اگر بخواهیم نتیجه فعالیت انجمن را در یک جمله بیان کنیم باید بگوییم :

انجمن جرقه ای بود برای روشن کردن آتش درون سینه های طلابِ - عضو در انجمن - که امید است آنها با شناختی که حاصل کرده اند و تجربه ای که آموخته اند ، نگذارند این آتش درون رو به خاموشی برود و آنها که به اصلاح چگونه راه رفتن را آموخته اند ، امید است که قدم در راه گذاشته ، و خودشان در ایام تعطیل کار را و فعالیت چند ماهه گذشته را به صورت تکی و یا گروهی ادامه دهند . و نویسندگی و شاعری را با روشی که در جلسه انجمن بیان شد ، یاد بگیرند .

 

خلاصه : ارمغان جلسه انجمن برای طلاب :  

1 یادگیری اصول اولیه نویسندگی و شرایط نویسنده ( توسط استاد مجرب )

2 آشنایی با کتاب ها و مجلات مرتبط با آموزش نویسندگی و روش های نویسندگی

3 آشنایی با موفق ترین شعرا و نویسندگان معاصر و غیر معاصر

4 آشنایی با کیفیت و چگونگیِ انجمن های ادبی و نحوه کار آنها

5 سرودن شعر و نوشتن ، به منظور ِ آگاهی بر نقاط ضعف

6 آموختن روش ها و شیوه های گروهی کار کردن

7 کسب تجربه

و . . .

و ما توفیقی الّا الله

محمد جواد انصاری خرداد1393

حوزه علمیه تویسرکان

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی