مسافر

وبلاگ محمد جواد انصاری

مسافر

وبلاگ محمد جواد انصاری

۳ مطلب در آذر ۱۳۹۴ ثبت شده است

اختتامیه انجمن شعر و ادب فارسی

حوزه علمیه تویسرکان سال تحصیلی1392- 1393

بسمه تعالی

« اگر علم یک سلاح است و نویسندگی نوعی جهاد فرهنگی ، پس باید مجهز شد ، شیوه استفاده از این سلاح را آموخت ، سلاح را به روز و کارآمد ساخت ، دشمن را شناخت و به جا وارد میدان شد . » جواد محدثی

یکی از مهمترین ابزار های تبلیغی ِدین ، نوشته وکتاب است زیرا هم وسیله ارتباطِ بین انسان های یک اجتماع و آموزش فرهنگ و اندیشه به آنها می باشد و هم ابزاری برای تبادل فرهنگ و اندیشه بین انسان های جوامع مختلف و هم رابط بین نسل های گذشته و امروز و فردای تاریخ بشری است . یکی از امتیازات ِ برجسته مذهب تشیع نیز ، فراوانی ِ نوشتار ها و کتاب های غنی و پرمحتوایی است که عالمان ِتشیع در علوم مختلف نظیر تفسیر ، حدیث ( جوامع حدیثی ، موضوعی ، رجالی و . . . ) ، فقه و اصول ، کلام ، فلسفه ، تاریخ ، ریاضیات ، طب ، عرفان ، اخلاق و . . . نگاشته اند که هم مورد استفاده هم عصران خویش بوده و هم ارمغانی راهگشا برای نسل های آینده .

امروزه نیز می بینیم یکی از نیاز های اساسی و بنیادین حوزه های علمیه تربیت نویسندگان مذهبی ِ متعهد می باشد که با توجه به شرایط زمان و کمی ِ نوشته های متناسب با ادبیات و زبان معاصر ، این نیاز در قرن معاصر بیشتر احساس می شود .

در همین راستا ( و برای رسیدن به اهداف مذکور ) در سال تحصیلی 1392-93 به پیشنهاد مدیریت محترم حاج آقای خدابنده لو و همکاری طلابِ جوانِ علاقمند به  شعر و ادبیات  ( محمد رضا رحمتی ، محمد جواد انصاری ) – انجمنی در حوزه علمیه تویسرکان به نام انجمن شعر و ادب فارسی تأسیس شد .

هر چند با ...

  • محمد جواد انصاری

چکیدۀ مقدمه و قسمتی از فصل اول

کتاب بهتر بنویسیم تالیف رضا بابایی

مقدمه

بهتر نویسی آرزوی هرکسی است که دستی به قلم دارد و خواستار گفت گوی نوشتاری با دیگران است؛ که برای دستیابی به چنین هدفی باید 4 مسأله به خوبی مورد بحث و بررسی قرار گیرد :

1-  اولین مسأله مهم در امر نویسندگی  ، شناخت زیر بناها و زیر ساخت های نرم افزاری نوشته و نویسنده است ، چرا که نوشتن همچنانکه محتاج سخت افزار (لوازم التحریر) است ، آمادگی های نرم افزاری هم می خواهد .

2-  دومین مسأله مهم در امر نویسندگی ، درست نویسی و برحذر بودن از اشتباهات املایی و انشایی و نیز آگاهی یافتن به درستی و سستی نوشته است .

3-  سومین قدم مهمی که در راه بهتر نویسی باید آموخت ، شناخت روش های ساده نویسی است و همچنین دور شدن ِ از هرگونه دشواری و پیچیدگی است در راه انتقال مفاهیم و متن به مخاطب .

4-  و در نهایت آخرین قدمی که ما را در راه بهتر نویسی کمک می کند ، یادگیری راه های زیبا نویسی و مواضع استفاده به جا و صحیح از آرایه های ادبی می باشد .

مقدمه ای که از نظر گذشت ، خلاصه ای بود از پیشگفتار کتاب بهتر بنویسیم تألیف رضا بابایی .

. . . . . . . . . . . . . . . . . .

در سال تحصیلی 93-1392 کتاب ِ محور در انجمن شعر و ادب حوزه تویسرکان ، کتاب مذکور بود که فصل اول آن با عنوان پایه های نظری و نرم افزاری قلم ، مورد تحلیل و بررسی قرار گرفت که در ادامه خلاصه ای از مطالب کتاب ، تقدیم شما خواهد شد .

چکیده نویس : محمد جواد انصاری ، خرداد 1393 ، حوزه علمیه تویسرکان

  • محمد جواد انصاری

تاریخ باید این صفحات خود را طی کند و برای مردم خودخواهش ثابت کند که انسان سازی و  مدیریت انسان ، کار هیچ یک از آنان نیست ،

تا یک انسان الهی به نام حضرت حجت بن الحسن عج را که نسخه دیگری از پدر بزرگوارش حضرت امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب علیه السلام است ، وارد عرصه حیات انسان ها نماید و طعم محبت ، مهربانی ، حق و عدالت را به آنان بچشاند . 

 

  • محمد جواد انصاری